isim-patenti-marka-patenti-isim-tescili-marka-tescili

 

Marka Patenti Nedir?

Marka patenti, asıl karşılığı marka tescilidir. Fakat halk arasında marka veya isim patenti olarak da adlandıranlar mevcuttur. Marka patenti sembol, isim, tasarımları ya da bir uygulama aşamalarını korumak için yapılan resmi işlemdir. Marka patenti halk arasında isim hakkı, isim telif hakkı, isim tescil, isim patenti marka tescil olarak bilinmektedir.

Marka veya İsim Patenti Neden Alınmalıdır?

 • Marka patenti markanızı güçlü bir iletişim aracı haline getirir. Markanız logonuzla birlikte hedef kitlenizle bağ kurabilecek en güçlü ileti aracıdır. O bakımdan markanızı koruma altına alarak isim patenti yaptırmalısınız.
 • Marka patenti olan markalara müşteriler daha kolay bir şekilde ulaşır. Sektörünüz kalabalık ise müşterilerinizin markanızı ayırt etmesi zorlaşabilir. Fakat isim patenti olan firmalar, müşterinin dikkatini çekmek ve işinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi öne çıkarmak için etkili bir ticari iletişim aracıdır. Markanızı inceleyen müşteriler, kiminle uğraştıklarını, İsim patenti sayesinde itibarınızı anında bilir ve alternatifleri arama olasılıkları daha düşüktür. Markanız, bir müşterinin satın alma kararını yönlendirmede kritik faktör olabilir.
 • Marka patenti marka güvenirliliği sağlar
 • Marka patenti aldığınız takdirde markanız zamanla değer kazanacaktır. İşiniz ne kadar büyürse ününüzde paralel olarak büyüyecektir. Ve İsim patenti işinizin ötesinde size değer katacaktır.
 • Marka patenti bir sektörden diğer sektöre yayılmak için en kolay yoldur.
 • Marka patenti lisanslanabilir, satılabilir.

 

Marka Patenti Nasıl Alınır?

İsim patenti alma süreci oldukça kritik bir süreçtir. Oldukça dikkatli bir şekilde öncellikle ön araştırma yaparak belirlediğiniz markanıza benzer bir marka var ? Onu tespit etmelisiniz.

Marka Patenti Alma Aşamaları Nelerdir ?

 • Marka patenti başvurusu için ilk adım ön araştırma ve tescillenip tescillenmeyeceğinin belirlenmesi, tescillenebilecek bir marka ise, başvuru dosyasının hazırlanması, değil ise öneriler getirilerek tescillenebilir bir marka oluşturulmasına yardımcı olunması.
 • Türk Patent ve Kurumu’na başvuru yapılması ve kurum tarafından şekli inceleme yapılarak kabul veya reddine karar verilmesi.
 • Kurum tarafından verilen kararın değerlendirilmesi ve gerekli görülürse itiraz edilmesi.
 • Kabul edilerek yayına çıkarılan marka gelebilecek itirazlarının değerlendirilmesi ve gerekli görülürse savunma yapılması.
 • Tesciline karar verilen marka için tescil ücretinin ödenerek belgenin alınması ve müvekkile teslim edilmesi.

 

Marka Patenti İçin Gerekli Evraklar :

Marka patenti başvurusu için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Marka sahibine ve adresine ait bilgileri içeren sözleşme (şahıs adına yapılacak ise isim soy isim, açık adres, TC kimlik numarası, telefon numarası, mail adresi, tüzel kişilik ticaret unvanı, açık adresi, vergi numarası, telefon numarası ve mail adresi )
 • Tescili talep edilen markanın varsa logosu
 • Başvuru ücretinin ödendiğine dair belge

 

Marka Patenti Nereden Alınır?

Marka patenti genel olarak patent firmaları aracılığıyla alınabilir. Fakat patent firmanızı seçerken oldukça dikkatli olun. Firmanın referanslarına bakarak veya internetteki yorumlarını takip ettiğinizde sizin için olumluysa isim patenti almak için anlaşın.

 

Marka Patenti Alma Fiyatları

Marka patentini almadan önce isim patenti fiyatlarını araştırmayı ihmal etmeyin. İsim patenti fiyatları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız işletmemizle irtibata geçebilirsiniz.