• MARKA KARARA İTİRAZ :

  Türk Patent ve Marka Kurumu’na marka başvurusunda bulundunuz. 1-2 ay kurum bu başvuruyu inceledi ve ret kararı verdi. Bu karar nihai bir karar değildir. Marka uzmanın vermiş olduğu bu karara ilişkin 2 ay içerinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Yaptığınız bu itiraz Yeniden İnceleme Değerleme Kurulu tarafından incelenip karara bağlanmaktadır. Yapılan itirazı inceleyen kurul gerekçeleri haklı bulması sonucu yapılan başvuruyu ilana yayınlar. 2 aylık ilan sürecinden sonra dosya tescile bağlanır.

  Karara itiraz işlemleri için bizi vekil atayabilir ve uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

  MARKA YAYINA İTİRAZ:

  Türk Patent ve Marka Kurumu’na marka başvurusunda bulundunuz. Kurumdan onay aldınız ve 2 aylık resmi markalar bülteninde markanız yayımlanmaya başladı. Fakat 3. Kişiler tarafından dosyanıza itiraz geldi. Bu itiraz genelde benzerlik ve karıştırılma ihtimali üzerinden gerçekleşir. Sizde bu yapılan itiraza karşı savunma yapma hakkına sahipsiniz. Kurum hep itirazı hem de yapılan savunmayı inceleyerek bir karar verecektir. Verilen bu karara her iki tarafında yeniden itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Artık yapılan bu ikinci itiraza Yeniden İnceleme Değerleme Kurulu karar verecektir.

  Şayet bu kurul da sizin istediğiniz kararı vermez ise 2 ay içerisinde Fikri ve Sinai Hakları Mahkemesine başvuru yaparak Yeniden İnceleme Değerleme Kurulu kararının iptali talep edilebiliyor. Mahkeme kararı nihai karardır. Dolayısıyla kesinleştikten sonra Türk Patent ve Marka Kurumu’na kararı işletilmesi için gönderildiği zaman mahkeme yoluyla Türk Patent ve Marka Kurumu işlemek zorundadır.

  Yayına itiraz işlemleri için bizi vekil atayabilir ve uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

  MARKAMA İTİRAZ GELDİ NE YAPMAYALIM ?

  Bu itiraz genelde benzerlik ve karıştırılma ihtimali üzerinden gerçekleşir. Sizde bu yapılan itiraza karşı savunma yapma hakkına sahipsiniz. Kurum hep itirazı hem de yapılan savunmayı inceleyerek bir karar verecektir. Verilen bu karara her iki tarafında yeniden itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Artık yapılan bu ikinci itiraza Yeniden İnceleme Değerleme Kurulu karar verecektir

  İtiraza karşı yapılacak savunma çok önemlidir. Savunma dilekçesi titizlikle hazırlanmalı ve markayı kullandığınızı kanıtlayan materyaller Türk Patent ve Marka Kurumu’na dilekçe ile beraber teslim edilmelidir.

  BENZER MARKAYA YAPILAN İTİRAZ :

  Markanızı tescil ettiniz ve markanıza çok benzer bir marka başvurusu resmi markalar bülteninde yayınlandı. Markanın tescil edilmesi ile piyasada karışıklığa neden olacak ve tescilli markanız zarar görecektir. Yayınlanan markaya 2 ay içeresinde itiraz ederek tesciline engel olabilirsiniz.

  Peki ya nasıl mı benzer markalardan haberdar olacaksınız ?

  İZLEMARK bunun için var !

  Yayına itiraz ve Marka İzleme hizmetimiz ile ilgili sorularınız için İletişim Formunu doldurabilir yada detaylı bilgi için bizimle irtibat kurabilirsiniz.