Patent/F.Model İzleme

PATENT İZLEME NEDİR ?

Patent Bülteni’nde yayınlanan tescil aşamasındaki patentlerin düzenli olarak takip edilmesi ve gerekli olduğunda tescil sürecinde olan patent ilanlarına itiraz edilmesi işleminin genel adıdır. Patent izleme hizmetini kuruluşlar ve markalar için önemli kılan birçok unsur vardır. Öncelikle patent izleme beraberinde tasarımların hak sahipliğinin korunmasını getirir. Bir patent tescillendikten sonra ona benzer olan veya tıpatıp aynı olan tescil sürecindeki patent başvuruları için itirazda bulunabilir. Bu patent sahibinin en doğal hakkıdır.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil başvurusu yapılan patent ve faydalı model başvuruları Patent veya Faydalı Model Bülteni içerisinde ilana yayınlanır. İlan süreci boyunca patent sahiplerinin ilana itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Patent izleme hizmetimiz ile benzer başvurulara itiraz edilebilir ve patentinizin özgünlüğü korunabilmektedir.

NEDEN PATENT İZLEME :

Patent izleme hizmeti, aynı veya benzer patent başvurusunun, Türk Patent tarafından her ay yayınlanan patent bültenlerinden keşfedilmesi ve müvekkile rapor şeklinde bildirilmesidir. Kesinlikle piyasa takibini içermez. Aynı veya benzer başvurunun tespiti üzerine müvekkile aylık olarak rapor verilir. Bu hizmet yalnızca tespit etme ve bildirimden oluşur. Bildirimden sonra talep ve itiraz talebi, ticari tasarımın sahibine bağlıdır. Patent izleme hizmeti, bir kuruluşun veya bir kişinin sahip olduğu patent için yıllık (12 ay) olarak sağlanır.

PATENT İZLEMENİN ÖNEMİ:

Patent izleme hizmeti sırasında belirlenen başvuru, şirketimiz müvekkili olsa bile bildirim hizmeti alan patent sahibine gönderilir. İZLEMARK mevcut güvenilirliğine yardımcı olmak için oluşturulmuş bir takip danışmanlığıdır. Güvenilir bir kurum olarak, her zaman tam destek alabilirsiniz ve patentinizin değeri, aynı alandaki diğer patent veya f.model başvurularına kıyasla en küçük ayrıntılarla değerlendirilir. Kuvvetli patent itirazı ile yayınlanan benzer başvurunun Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan onay alması imkansız olacaktır.

BENZER PATENT DOSYASI RAPORU :

Tespit ettiğimiz benzer patent dosyası raporunda aşağıdaki bilgiler yer almaktadır :

• Müracaat tarihi ve numarası

• Patent tescil numarası, tescilin tarihi ve tasarımın yayınlandığı bülten tarihi ve numarası.

• Müracaat türü, müracaatta yer alan tasarım miktarı.

• Bulunuyorsa rüçhan hakkı

• Patent hakkı malikinin sahip bilgileri

• Vekil varsa, vekilin bilgileri

• Patent ya da tasarımın uygulanacağı malın adı ve sınıfı