TASARIM İZLEME :

TASARIM İZLEME NEDİR ?

Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurusu yapılan tasarımlar, tescil edilmek üzere aylık olarak yayınlanan Resmi Endüstriyel Tasarımlar Bültenleri’nde ilan edilmektedir.

Tasarım izleme hizmetinde gaye, sektörel bazda yeni tasarım tescil başvuruların takibi, rakip firmaların tasarımlarının izlenmesi ve tasarım tescili hak sahipleri adına tescilli tasarımlara benzer olduğu tespit edilen tasarım başvurularının tescilinin engellenmesine yönelik bir çalışmadır.

Her ay resmi tasarımlar bülteninde ilana çıkan benzer veya yakın tasarımların yer aldığı başvurulara itiraz edilmediği taktirde, müracaat edilen tasarımın tescil işlemi gerçekleşecektir. Tasarım izleme hizmeti alan hak sahipleri, tespit edilen benzer tasarım müracaatlarına zamanında itiraz ederek haklarını korumalarına yönelik adımı atmış olacaklardır.

NEDEN TASARIM İZLEME ?

Örneğin bir mobilya üreticisisiniz. Geçen senelerde yemek odası takımı için yapmış olduğunuz tasarım tescil başvurunuz onaylandı ve bu bağlamda ürünlerinize Tasarım Tescil Belgesi aldınız. Son bültende ise yemek odası takımınıza çok benzer bir tasarım başvurusu ilana yayınlandı. İZLEMARK size bu tasarım başvurusu hakkında rapor sunacak ve bu dosya henüz başvurusu aşamasındayken itiraz edilip tesciline engel olunacaktır. Böylece hem tescilin iptali için açılacak dava masraflarından kurtulmuş olacaksınız ve 3. kişilerin size ait olan tasarımları kullanmasına engel olmuş olacaksınız.

TASARIM İZLEMENİN ÖNEMİ :

Tasarım izleme hizmeti, aynı veya benzer tescilli tasarımın, Türk Patent tarafından her ay yayınlanan tasarım bültenlerinden keşfedilmesi ve müvekkile rapor şeklinde bildirilmesidir. Kesinlikle piyasa takibini içermez. Aynı veya benzer tasarımın tespiti üzerine müvekkile aylık olarak rapor verilir. Bu hizmet yalnızca tespit etme ve bildirimden oluşur. Bildirimden sonra talep ve itiraz talebi, ticari tasarımın sahibine bağlıdır. Tasarım izleme hizmeti, bir kuruluşun veya bir kişinin sahip olduğu tasarım için yıllık (12 ay) olarak sağlanır.

Tasarım izleme hizmeti sırasında belirlenen başvuru, şirketimiz müvekkili olsa bile bildirim hizmeti alan tescilli tasarım sahibine gönderilir. İZLEMARK mevcut güvenilirliğine yardımcı olmak için oluşturulmuş bir takip danışmanlığıdır. Güvenilir bir kurum olarak, her zaman tam destek alabilirsiniz ve tasarımınızın değeri, aynı alandaki diğer tasarımlara kıyasla en küçük ayrıntılarla değerlendirilir; tasarımı terk etme olasılığı hakkında bilgilendirilirsiniz. Kuvvetli tasarım itirazı ile yayınlanan benzer tasarımın Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan onay alması imkansız olacaktır.

HANGİ TASARIMLARI İZLİYORUZ ?

Ambalaj ve konteynerlerden mobilya ve ev eşyalarına, aydınlatma ekipmanlarından mücevhere, elektronik cihazlardan tekstile kadar çok çeşitli sanayi ve el sanatları ürünlerini izliyoruz.Endüstriyel tasarımlar grafik semboller, grafik kullanıcı arabirimleri (GUI) ve logolarla alakalı olanları da titizlikle izlemekteyiz.