SEKTÖR İZLEME

 

SEKTÖR İZLEME NEDİR ?

 

Bu ay ki yayınlanan marka,tasarım,patent ve faydalı model başvurularının hangi sektörlerde yapıldığı hakkında bilgi sahibi yapan sistemdir. Örneğin bu ay mobilya sektöründe hangi başvurular oldu. Hangi mobilya markaları yayımlandı, hangi mobilyalar için tasarım başvuruları yapıldı. Hangi patentler mobilya sektörü içerisinde yayınlandı ? Tüm bu konular hakkında sektörel bazda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

SEKTÖR İZLEMENİN ÖNEMİ :

 

Diyelim ki medikal sektöründe faaliyet göstermektesiniz. Bu ay medikal sektöründe Türkiye genelinde kimler hangi markaları başvurdu ? Medikal sektöründe hangi patentler veya hangi tasarımlar başvuru yaptı ? Bu soruların cevabını alarak yaptığınız AR-GE çalışmalarınıza ışık tutabilir.Hangi seviyede olduğunuzu ölçer eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

İZLENEN SEKTÖRLER NELERDİR ?

Ahşap Teknolojisi

Cam, Çimento ve ToprakÇevre

Eğitim

Elektrik ve Elektronik

Enerji

Finans

Gıda

İnşaat

İş ve Yönetim

Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik

Kültür, Sanat ve Tasarım

Maden

Medya, İletişim ve Yayıncılık

Metal

Otomotiv

Sağlık ve Sosyal Hizmetler

Spor ve Rekreasyon

Tarım, Avcılık ve Balıkçılık

Tekstil, Hazır Giyim, Deri

Ticaret (Satış ve Pazarlama)

Toplumsal ve Kişisel Hizmetler

Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri

Ulaştırma, Lojistik ve Haberleşme

 

 

 

SİSTEM NASIL ÇALIŞIR ?

İzleme Sistemi

Bu hizmet Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruları yapılan ve Resmi Marka ve patent Bülteni’nde ilan edilen markaların ve patentlerin markanıza ve patentinize benzer olup olmadığının gelişmiş İZLEMARK programı vasıtasıyla müşterilerimize rapor edilmesi şeklindedir.

Bu raporlama ayda iki defa yapılmaktadır.

Koruma Sistemi

Marka ve Patent izleme sistemi sayesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından her ay düzenli olarak 2 defa yayınlanan ve ortalama 4000 marka ve patent başvurusunun ilan edildiği Resmi Marka ve Patent Bülteni incelenerek, markaların ve patentlerinizin henüz başvuru aşamasında iken tespit edilmesi ve itiraz edilerek iptalinin sağlanması mümkün olabilecektir