Microsoft’un, bir toplantıya katılanların yüz ifadelerini ve vücut dillerini analiz ederek, o toplantının verimliliğini ölçen yeni bir teknoloji için patent başvurusu yaptığı ortaya çıktı. İş yerlerine yerleştirilen kamera ve sensörlerle katılımcıların yüz ifadeleri ve beden dillerinin ne anlattığını, yorgunluk veya sıkıntıya işaret eden tonlamaların olup olmadığını ve toplantı sırasında telefonları aracılığıyla mesajlaşıp, mesajlaşmadığını analiz eden sistem, mahremiyet tartışmalarını da alevlendirdi.

Microsoft, çalışanların yüz ifadeleri ve vücut dillerini gözlemleyerek toplantılara kalite notu veren teknoloji için patent başvurusu yaptı.

Microsoft’un geçen yıl tanıttığı, çalışanların Microsoft Office 365 yazılımını ne sıklıkta ve nasıl kullandığına dair verileri yöneticilerle paylaşan “Verimlilik Puanı” işlevine ek olarak geliştirilen yeni teknoloji, kameralar, sensörler, yazılım araçları ve toplantı sonrası anketlerini kullanıyor.patent-tescili-bulus-icat

“Toplantı Analizi Bilgi İşlem Sistemi” adı verilen teknolojinin 16 sayfalık başvuru dosyasında yer alan belgeler, bu sistem hem sanal ortamda hem de fiziksel olarak yapılan toplantılarda uygulanabiliyor. Sistemin çalışması için toplantı odalarına çok sayıda gözetleme cihazı ve sensörlerin yerleştirilmesi gerekiyor. Bu durum mahremiyet konusunda soru işaretlerini de beraberinde getirirken, sistemi eleştirenler yöneticilerin çalışanlarını bu şekilde her an gözetleyebileceğini ifade ediyor.