Tescil için başvurusu yapılan markalar TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU tarafından incelemeden geçirilmektedir. Fakat TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU tarafından daha önceden tescil edilmiş bir markaya benzer görülmeyen bir markanın tescilli marka sahiplerince kendi markalarına benzer görülme ihtimali yüksektir. Bunun yanında ticaret alanında yıllardan beri kullanılan ancak tescil ettirilmemiş markaların sahipleri de haklarını ancak itiraz veya dava yoluyla ileri sürebileceklerdir. Marka takibi tescilli marka veya uzun zamandan beri tescilsiz olarak kullanılan marka sahiplerinin haklarının korunması amacına hizmet etmektedir. Her ay iki kere yayınlanan ve 2 ay boyunca ilanda kalan markalara karşı ilan aşamasında iken itiraz etmek hem marka hakkının korunmasına, hem de dava aşamasına gelmeden pek çok sorunun çözülmesine hizmet etmektedir.

 

Marka takibinin avantajları;

TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU tarafından yapılan incelemede tescilli markanıza benzer görülmeyen markaların tescilinin engellenmesi.

Sektörünüzde tescil başvurusu yapılan markaları aylık olarak tespit edebilme.

Tescilli olmayan ancak uzun süreden beri kullandığınız markanın başkaları tarafından tescilini engelleme işlevleri mevcuttur.