Project Description

MARKA İZLEME NEDİR ?

Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan marka başvuruları resmi markalar bülteninde ilana yayınlandıklarında , izleme listemizde yer alan markalar ile ilan edilen markalar arasındaki benzerlik yada taklit durumu kontrol edilerek tarafınıza rapor halinde bildirim yapılır ve onayınız halinde itiraz süreci başlatılır.

 

Bir ticari markanın tescil edilmesi tam olarak korunduğu anlamına gelmez. İzleme, tescilli bir ticari markayla eşleşen veya ona benzer bir markanın tescilini önlemenin tek yoludur. Benzer marka resmi markalar bülteninde yayınlanır ve 2 ay üçüncü gözlere açılır. Bu iki aylık zaman zarfında benzer markaya itiraz edilerek tesciline engel olunur. Böylece dava masraflarını üstlenmeden çok kısa zamanda ve cuzi bütçelerle benzer markanın önüne geçmiş olunur.

 

Bu hizmet, Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulan ve gelişmiş yazılımlar kullanılarak Resmi Markalar Bülteninde ilan edilen markaların izlenmesine ve markadan ayırt edilemeyen ibarelerin yasal değerlendirmesine ve müvekkillerimize raporlanmasına dayanmaktadır.

 

Marka izleme sistemi sayesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenli olarak yayınlanan ve aylık ortalama 4.000 ticari marka başvurusu yapan resmi marka bülteni, aynı veya benzer tanımlanabilir markaları hala başvuru aşamasındayken tespit edip ; reddedebilmesi ve iptalleri yine marka izleme sistemi ile mümkün olmaktadır.

 

 Marka İzleme Hizmeti İçeriği :

Marka izleme hizmeti, aynı veya benzer tescilli ticari markanın, Türk Patent tarafından her ay iki kez yayınlanan marka bültenlerinden keşfedilmesi ve müvekkile rapor şeklinde bildirilmesidir. Kesinlikle piyasa takibini içermez. Aynı veya benzer markanın tespiti üzerine müvekkile ayda iki kez rapor verilir. Bu hizmet yalnızca tespit etme ve bildirimden oluşur. Bildirimden sonra talep ve itiraz talebi, ticari markanın sahibine bağlıdır. Marka izleme hizmeti, bir kuruluşun veya bir kişinin sahip olduğu marka veya markalar için yıllık (12 ay) olarak sağlanır.

 

Marka izleme hizmeti sırasında belirlenen başvuru, şirketimiz müvekkili olsa bile bildirim hizmeti alan tescilli marka sahibine gönderilir. İZLEMARK mevcut güvenilirliğine yardımcı olmak için oluşturulmuş bir takip danışmanlığıdır. Güvenilir bir kurum olarak, her zaman tam destek alabilirsiniz ve markanızın değeri, aynı sınıftaki diğer markalara kıyasla en küçük ayrıntılarla değerlendirilir; markayı terk etme olasılığı hakkında bilgilendirilirsiniz. Kuvvetli marka itirazı ile yayınlanan benzer markanın Türk Patent ve Marka Kurumu’dan onay alması imkansız olacaktır.

 

 

 

 

Marka İzleme Önemi

Emek hırsızlığı, modern ve gelişen ticari bir ortamda kaçınılmaz bir son. Ne yazık ki, insanlar bazen bilerek, bazen de bilmeyerek hareket ediyorlar ve markanız için yarattığınız değeri sanki kendileri geliştirilmiş gibi davranıp iddia ediyorlar. Sizinle aynı veya benzer  ismi kullanan birisinin birkaç yıl içinde piyasada iş yaptığını görürseniz ne yapardınız? Bu, hem hakkınızın yasal olarak ele geçirilmesi hem de çalışmanızın başka bir kişi tarafından kullanılmasıdır.

Burada marka izleme hizmeti devreye giriyor. Daha yolun başındayken bu markanın tesciline engel olunuyor ve markanız tehlikelere karşı gerçek anlamda korunmuş oluyor.

Ticari markanızın tescili 10 yıllık bir koruma süresi sağlar. Bununla birlikte, tescilli bir marka, piyasada göründüğü anlamıyla korunsa bile görünmez tehlikelerden korunmaz. Bunun için iyi bir marka izleme desteği salmak gerekir. İZLEMARK müvekkillerimiz için en iyi marka izleme hizmetini sunmayı taahhüt eder.

Marka bültenleri Türk Patent tarafından aylık olarak yayınlanmaktadır. Aylık iki kez yayınlanan analitik marka bültenleri, firmamızda çalışan deneyimli danışmanlar tarafından büyük bir titizlik ile gözden geçirilir. Müvekkiller ile  iletişim kurar ve tarama sonuçlarını rapor ederler. Kontrol sonucunda, tescilli markanıza benzer bir marka bulunursa izlenecek yol konusunda bilgilendirilirsiniz.

 

 

Sistem Nasıl Çalışır?

Bir Markanın,Patentin veya Tasarımın  tescil edilmesi onun tam olarak korunduğu anlamına gelmemektedir. İZLEMARK, tescilli markaya ,patente veya tasarıma aynı yada benzer olan bir başvurunun tescilini engellemek için kullanılacak tek yöntemdir.

Size ait olan sizin kalır..

 

İzleme Sistemi

Bu hizmet Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruları yapılan ve Resmi Marka ve patent Bülteni’nde ilan edilen markaların ve patentlerin markanıza ve patentinize benzer olup olmadığının gelişmiş İZLEMARK programı vasıtasıyla müşterilerimize rapor edilmesi şeklindedir.

Bu raporlama ayda iki defa yapılmaktadır.

 

Koruma Sistemi

Marka ve Patent izleme sistemi sayesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından her ay düzenli olarak 2 defa yayınlanan ve ortalama 4000 marka ve patent başvurusunun ilan edildiği Resmi Marka ve Patent Bülteni incelenerek, markaların ve patentlerinizin henüz başvuru aşamasında iken tespit edilmesi ve itiraz edilerek iptalinin sağlanması mümkün olabilecektir