Project Description

MARKA TESCİLİ

Tanım:

Marka, bir işletmenin mal ya da hizmetlerini bir başka işletmenin mal ya da hizmetlerinden ayırt etmek için, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, eşyanın biçimi veya ambalajı gibi grafik olarak ifade edilebilen ve baskı yoluyla çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Şirket ünvanınız ve ürün isimleriniz, ambleminiz, maskotunuz, sloganınız marka tescili ile koruma altına alınabilmektedir.

Aşaması:

Başvurusu yapılan marka 1-2 ay incelemeden geçirilecek olup kabul edildiğinde 2 aylık resmi marka bülteninde yayınlanacaktır. İtiraz gelmemesi halinde kesinleşecek olan markanız belge düzenleme ücretinin yatırılmasıyla tescile bağlanacak ve belge gelecektir. Bir Marka Tescil Belgesinin gönderilmesi başvurudan itibaren 5 ile 7 ayı bulmaktadır. Marka tescil belgeleri 10 yılda bir yenilenmektedir.

Koruma Süresi:

Tescilli bir markanın koruma süresi 10 yıldır. Bu sürenin bitiminden 6 ay öncesinde ve cezalı harç yatırılarak 6 ay sonrasında markalar yenilenmekte olup bu sürenin geçmesinden sonra yenileme yapılmamışsa tescilli markanız düşmektedir. Marka Tescil Belgesinin koruması yenilendiği sürece devam etmektedir.