Project Description

Marka İtiraz İşlemleri

  • Karara itiraz :

 

Türk Patent ve Marka Kurumu’na marka başvurusunda bulundunuz. 1-2 ay kurum bu başvuruyu inceledi ve ret kararı verdi. Bu karar nihai bir karar değildir. Marka uzmanın vermiş olduğu bu karara ilişkin 2 ay içerinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Yaptığınız bu itiraz Yeniden İnceleme Değerleme Kurulu tarafından incelenip karara bağlanmaktadır. Yapılan itirazı inceleyen kurul gerekçeleri haklı bulması sonucu yapılan başvuruyu ilana yayınlar. 2 aylık ilan sürecinden sonra dosya tescile bağlanır.

 

 

  • Yayına İtiraz :

Türk Patent ve Marka Kurumu’na marka başvurusunda bulundunuz. Kurumdan onay aldınız ve 2 aylık resmi markalar bülteninde markanız yayımlanmaya başladı. Fakat 3. Kişiler tarafından dosyanıza itiraz geldi. Bu itiraz genelde benzerlik ve karıştırılma ihtimali üzerinden gerçekleşir. Sizde bu yapılan itiraza karşı savunma yapma hakkına sahipsiniz. Kurum hep itirazı hem de yapılan savunmayı inceleyerek bir karar verecektir. Verilen bu karara her iki tarafında yeniden itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Artık yapılan bu ikinci itiraza Yeniden İnceleme Değerleme Kurulu karar verecektir.

 

Şayet bu kurul da sizin istediğiniz kararı vermez ise 2 ay içerisinde Fikri ve Sinai Hakları Mahkemesine başvuru yaparak Yeniden İnceleme Değerleme Kurulu kararının iptali talep edilebiliyor. Mahkeme kararı nihai karardır. Dolayısıyla kesinleştikten sonra Türk Patent ve Marka Kurumu’na kararı işletilmesi için gönderildiği zaman mahkeme yoluyla Türk Patent ve Marka Kurumu işlemek zorundadır.