Project Description

TASARIM İZLEME

 

Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurusu yapılan tasarımlar, tescil edilmek üzere aylık olarak yayınlanan Resmi Endüstriyel Tasarımlar Bültenleri’nde ilan edilmektedir.

Tasarım izleme hizmetinde gaye, sektörel bazda yeni tasarım tescil başvuruların takibi, rakip firmaların tasarımlarının izlenmesi ve tasarım tescili hak sahipleri adına tescilli tasarımlara benzer olduğu tespit edilen tasarım başvurularının tescilinin engellenmesine yönelik bir çalışmadır.

Her ay resmi tasarımlar bülteninde ilana çıkan benzer veya yakın tasarımların yer aldığı başvurulara itiraz edilmediği taktirde, müracaat edilen tasarımın tescil işlemi gerçekleşecektir. Tasarım izleme hizmeti alan hak sahipleri, tespit edilen benzer tasarım müracaatlarına zamanında itiraz ederek haklarını korumalarına yönelik adımı atmış olacaklardır.

Örneğin bir mobilya üreticisisiniz. Geçen senelerde yemek odası takımı için yapmış olduğunuz tasarım tescil başvurunuz onaylandı ve bu bağlamda ürünlerinize Tasarım Tescil Belgesi aldınız. Son bültende ise yemek odası takımınıza çok benzer bir tasarım başvurusu ilana yayınlandı. İZLEMARK size bu tasarım başvurusu hakkında rapor sunacak ve bu dosya henüz başvurusu aşamasındayken itiraz edilip tesciline engel olunacaktır. Böylece hem tescilin iptali için açılacak dava masraflarından kurtulmuş olacaksınız ve 3. kişilerin size ait olan tasarımları kullanmasına engel olmuş olacaksınız.